توربو کمپر سور (کمپرسورهای گریز از مرکز) :

 (در سال 1920 به وسیله دکتر ویلیس کریر طرح ومورد استفاده قرار گرفت).

توربو کمپر سوردر ماشین ها با قدرت برودتی زیاد و فشار انتهای نسبتاً کم مورد استفاده قرار می گیرد .

 تعداد پروانه کمپر سور نشان دهنده مراحل تراکم است . تراکم بخار مبرد در اثر نیروی گریز از مرکز با حرکت سریع حلقه ها چرخ گردان و تبدیل انرژی جنبشی حاصل از پروانه های چرخ گردان به انرژی پتانسیل در دیفوزور می باشد .

 در بدنه کمپر سور چرخ گردانها پروانه ای روی میله ( میل لنگ ) سوار می شوند .

 روغن کاری یا طا قانهاو کاسه نمد به وسیله دستگاه مخصوصی که در باک روغن قرار دارد از طریق پمپ فیلتر وسوپاپ کنترل فشار انجام می گیرد .

 توربوکمپرسور خیلی خوب تعادل یافته و با سرعت دورانی زیاد کار می کند . بخار مبرد از طرف میله بطرف پروانه های چرخ گردان گشیده می شود و بر اثر حرکت در پره ها بخار سرعت زیادی یافته و تحت اثر نیروی گریز از مرکز از پـرده به دیفــوزور (پخش کننده)می رود و در آنجا بخاطر افزایش مقطع ، سرعت کم شده و فشار افزایش می یابد و با عبور بخار از پروانه های متعدد می توان فشار انتهای تراکم را افزایش داد .

 راندمان توربو کمپرسورها بوسیله میله از 100  به 50  درصد تغییر می کند و قبل از پروانه دوم میان بخار مبرد در نظر گرفته می شود .

خواص توربو کمپرسورها نسبت به کمپرسور های پیستونی بشرح زیر است :

1ـ تعادل و آب بندی بهتر بخاطر نبودن نیروی انرسی متغیر .

2ـ نبودن سوپاپ ها و در نتیجه حذف مقاومت .

3ـ حذف شدن خطر ضربه هیدرولیکی احتمالی .

4 ـ ابعاد کوچکتر و وزن کمتر در قدرتهای مساوی .

5 ـ حذف روغن کاری درونی که در نتیجه آن روغــن به وسایــل تبــادل کننــده نمی رود(کندانسور ـ تبخیر کنند). در عوض استفاده از سیستم روغن کاری مخصوص و الکتروموتور سینکرونی از کمبودهای توربو کمپرسور بشمار می رود .

 موارد استفاده از توربوکمپرسورها در ماشینهای مبرد بزرگ در صنایع شیمیایی و نفت و در دستگاههای بزرگ تهویه مطبوع می باشد و معمولاً وقتی از این نوع کمپرسور استـفاده می شود که حجم بخار ورودی به کمپرسور خیلی زیاد باشد .

 مبردهای مورد استفاده در توربو کمپرسورها باید دارای راندمان حجمی کم (زیاد شدن حجم بخار) و وزنی ملکولی زیاد (افزایش انرژی جنبشی وکم شدن تعداد پروانه)  باشند که این خواص در فریون 11  و 142  و 12  مشاهده می شود .

تهیه شده توسط سعید میرزایی

 

/ 2 نظر / 14 بازدید
رضا جعفری

با سلام آيا مايل به تبادل لينک می باشيد؟

shahab

salam agha saeid matalebeton kheyli mofid bod mikhastam bebinam age dar morede sard khane va ajzae mekaniki va barghish va hamchenin osole kar baraye taein va entekhabe komperesor,kondansor va .... chiye? va hamintor nahveye sharje made mobared dar sard khane merc ba tashakor