اولین همایش ملی تهویه صنعتی

بافرآیند صنعتی شدن کشور موضوع تهویه از اهمیت روزافزونی برخوردار شده است. مشکلات چالش برانگیزی که اکنون در این رابطه در کشور با آن مواجه می‌باشیم و همچنین عدم آشنائی مهندسین با اصول پیشرفته تهویه و عدم وجود استانداردهای لازم، دانشگاه صنعتی شریف را برآن داشت که برنامه‌ای مدون برای برگزاری سالانة همایش و کارگاهای آموزشی در ارتباط با تهویة صنعتی و بهداشت محیط کار را طراحی و اجرا نماید. هدف از برگزاری همایش، ارائة آخرین دستاوردهای ملی و بین‌المللی در سیستم‌های تهویة صنعتی توسط مهندسین و محققین داخلی و خارجی و همچنین ایجاد فضائی برای تبادل نظرات بین صاحب نظران می‌باشد. به منظور ارائة ابزارهای مدرن و آموزش اصول پیشرفتة و استانداردهای بین‌المللی در طراحی تهویة صنعتی و بهداشت محیط کار، کارگاه‌های آموزشی تخصصی در این همایش‌ها توسط اساتید و کارشناسان داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.

تهویه صنعتی روندی است برای کنترل تأثیرات گازهای سمی، شیمیائی یا بخارات قابل اشتعال بر روی پرسنل و مردمی که در معرض برخورد با آنها قرار دارند. یکی از روش‌های  کنترل توسط تخلیة هوای آلوده از محیط کاری و جایگزین نمودن آن با هوای تمیز می‌باشد. روش‌های دیگر شامل تغییرات در فرآیند، تغییرات در رویة کار کردن، جایگزینی و استفاده از گازهای کمتر سمی ویا حذف گازهای سمی است. در تهویة صنعتی عموماً تخلیة دود و بخارات ناشی از جوشکاری، بخارات محلول‌ها، بخارات مواد نفتی یا شیمیائی و غبارات از محوطة کاری مد نظر می‌باشد. با تخلیة هوای آلوده و جایگزین نمودن هوای سالم، می‌باید مشکل سرمایش و گرمایش پرسنل و هدر دادن انرژی به جد در نظر قرار گیرد.

روند تغییرات در فرآیند ساخت، تولید و ارائه خدمات و نیاز فزآینده در بهبود فضا و محیط کار، چالشی جدی در فرا روی طراحان سیستم‌های پیشرفتة صنعتی قرار داده است. این نوع سیستم‌های تهویه با فرآیندهای تولید و سیستم‌های خدماتی تأسیسات تشکیل مجموعه‌ای یکپارچه را می‌دهند. بهینه سازی سیستم‌های تهویة صنعتی نیاز به ابزارهای جدید طراحی و نوآوری‌های فنی دارد. چالش‌های رو در رو در تهویة صنعتی فقط محدود به راه حل‌های فنی نمی‌باشند بلکه در برگیرندة استانداردهای فنی و سیاست‌های عملی جدید جهت تقویت پیشرفت‌های تکنولوژیکی نیز می‌باشند.

با فرآیند صنعتی شدن کشور موضوع تهویة از اهمیت روزافزونی برخوردار شده است. مشکلات چالش برانگیزی که اکنون در این رابطه در کشور با آن مواجه می‌باشیم و همچنین عدم آشنائی مهندسین با اصول پیشرفتة تهویه و عدم وجود استانداردهای لازم، دانشگاه صنعتی شریف را برآن داشت که برنامه‌ای مدون برای برگزاری سالانة همایش و کارگاهای آموزشی در ارتباط با تهویة صنعتی و بهداشت محیط کار را طراحی و اجرا نماید. هدف از برگزاری همایش، ارائة آخرین دستاوردهای ملی و بین‌المللی در سیستم‌های تهویة صنعتی توسط مهندسین و محققین داخلی و خارجی و همچنین ایجاد فضائی برای تبادل نظرات بین صاحب نظران می‌باشد. به منظور ارائة ابزارهای مدرن و آموزش اصول پیشرفتة و استانداردهای بین‌المللی در طراحی تهویة صنعتی و بهداشت محیط کار، کارگاه‌های آموزشی تخصصی در این همایش‌ها توسط اساتید و کارشناسان داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.

همایش‌های برگزار شده تا کنون در سطح جهانی از سال 85 میلادی و به صورت 3 سالانه در کشورهای توسعه یافته برگزار شده است و ایران اولین کشور در حال توسعه است که اقدام به برگزاری چنین همایشی می‌نماید. با عنایت به اهمیت موضوع  امیدواریم که همایش‌ تهویة صنعتی دانشگاه صنعتی شریف از سال آینده به صورت بین‌المللی برگزار گردد.

محورهای همایش:

اولین همایش تهویه صنعتی حول محورهای زیر برگزار می‌شود:

روش های طراحی سیستم های تهویه صنعتی

بهداشت و سلامت محیط های کاری

مقررات و استانداردها

طراحی فن ها

فیلترها، دریچه ‌ها و غبارگیرها

گرمایش و سرمایش صنعتی

تجهیزات، تعمیر و نگهداری

طراحی بهینه تجهیزات و کاهش مصرف انرژی

فناوری های نوین

تهویه مطبوع

سایر موضوعات مرتبط

موارد فوق‌الذکر طیف بسیار وسیعی از کاربردها را شامل می‌شود که تعدادی از آن‌ها را می‌توان در زیر مشاهده نمود:

تهویه‌ی صنعتی در صنایع

تهویه در تونل‌های مترو، جاده‌ای و ریلی

تهویه در تأسیسات زیرزمینی

تهویه در ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی

تهویه در اتاق‌های تمیز

تهویه در معادن

تهویه در مرغداری‌ها

تهویه در گلخانه‌ها

 

سایت رسمی همایش

 

/ 0 نظر / 63 بازدید