١-۴ تهویه مطبوع

بخش چهارم

١-۴

نگهداری و تعمیر برخی از سیستم های تهویه مطبوع

تجهیزات تهویه مطبوع و نگهداری از آن ها

تجهیزات گرمایشی و سرمایشی در درجه اول برای تامین آسایش افراد حاضر در سالن مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین احتمال آن وجود دارد که تجهیزات تهویه مطبوع تعبیه شده در سالن برای کاهش دادن میزان سرمایه گذاری و برطرف ساختن مشکلات ناشی از ضایعات و آلاینده های باقیمانده پس از پایان نمایشگاه مورد استفاده قرار گیرند.

بسته به ابعاد سالن نمایش، مدت زمان برگزاری نمایشگاه ، نوع کاربری سالن ، سیاست های برگزار کننده نمایشگاه و عواملی از قبیل ، تحلیل قابلیت های سیستم های سرمایش و گرمایش مرکزی در مقابل سیستم های منطقه ای و مستقل در هر مورد خاص می تواند ثمربخش باشد. در صرت استفاده از سیستم های مرکزی در سالن های نمایش، هزینه کارکرد و تعمیر و نگهداری بین مصرف کنندگان تقسیم می شود . به این ترتیب هرچه ابعاد سالن بزرگتر باشد، صرفه جویی های مرتبط با عملکرد و تعمیر و نگهداری سیستم نیز به همان نسبت افزایش خواهد یافت . همچنین فضای نمایشگاهها اغلب به گونه ای است که می توان علاوه بر ایده های نو از آن به عنوان منبع درآمد مضاعفی نیز استفاده کرد . همچنین به کارگیری سیستم های سرمایش و گرمایش مرکزی در سالن های نمایش می تواند به عنوان هسته اولیه توسعه صنعتی و تجاری آتی سالن پس از پایان نمایشگاه مورد استفاده قرار گیرد.

از سوی دیگر در صورتی که هر یک از شرکت کنندگان در نمایشگاه از یک سیستم تهویه مطبوع مستقل استفاده کنند، امکان به کارگیری روش های میان بر برای کاهش فضای مورد نیاز و کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری وجود خواهد داشت. در صورتی که حداکثر دوره کارکرد از شش ماه تا دو سال باشد، نیازی به در نظر گرفتن فضای ویژه ای برای خارج کردن تجهیزات و سیستم های تهویه مطبوع از محل نصب وجود ندارد. از طرفی ، هزینه های مرتبط با لوله کشی و اجرای کانال باید تا حد امکان پایین نگه داشته شود، زیرا سیستم کانال و لوله کشی در واقع یکی از مشکل ساز ترین بخش های سیستم به شمار می روند و درهنگام طراحی ، تمام جوانب امر باید به خوبی سنجیده شود.

سیستم های مرکزی را می توان برای دوره های کوتاه مدت نیز مورد استفاده قرار داد. هرچند درصورتی که قرار باشد این سیستمها پس از پایان کار نمایشگاه نیز مورد استفاده قرار گیرند ، طراحی سیستم دقیقا باید بر مبنای معیارهای طراحی سیستم های مرکزی با قابلیت کارکرد طولانی مدت انجام گیرد. یکی از مشکلاتی که درهنگام طراحی سیستم لوله کشی پیش روی طراح قرار می گیرد مشخص کردن آن است که چه بخشی از سیستم ها و تجهیزات دایمی مورد استفاده قرار می گیرد . به همین دلیل طراحی اولیه سیستم لوله کشی باید تا حد امکان به صورت ساده انجام پذیرد . روشی که دراین مورد دارای ارجحیت است طراحی شبکه ، حلقه و نقشه مدولار سیستم لوله کشی به گونه ای است که توسعه سیستم درآینده نیز امکان پذیر باشد.

سرویس و نگهداری کویل ها

کویلهای سرمایی و گرمایی از لوله ساده یا پره دار ساخته می شوند و در دو مورد کویلها محتاج نگهداری بوده و باید بدون منفذ و تمیز باشد. در صورتی که برای سرمایش مستقیم درون کویلهای مبرد جریان داشته باشد باید تمام اتصالات و لوله ها و خم ها از نظر نداشتن نشت در هر فصل مورد بازرسی قرار گیرد .

کویلهایی که در آنها آب جریان دارد لازم است به طور منظم هر چند وقت مورد بازبینی قرار گیرد که نشتی نداشته باشد

باید از یخ زدن آب درون کویل در فصل سرد جلوگیری کرد عمل حفاظتی مثبتی که در مورد کویلهای آب در معرض جریان هوا می توان انجام داد تخلیه کامل آب از داخل کویلها یا استفاده از محلول ضد یخ است وابستگی به پیش گرمایش برای افزایش دمای جریان هوا به بالاتر از نقطه انجماد اطمینان بخش نیست عوامل زیادی موجب دشواری تخلیه آب درون کویلها می شود کویلها با قطرهای قطور بازدهی بالایی ندارند و لوله ها باقطرهای کوچک نیز در صورتی که تراز باشند تخلیه کامل نمی شوند کویلها را نمی توان طوری طراحی کرد که تمامی لوله هایشان به سمت نقطه معین شیب داشته باشند .

آب را با دمیدن هوای کافی می توان از داخل کویل خارج کرد ۱۵۰Cfmدر فشار ۰.۵ اتمسفر آب را به نحو رضایت بخشی از ۳ کویل به طول ۱۰ فوت تخلیه می کند البته در صورتی که قطر دهانه اتصال دمنده هوا به همان اندازه لوله رساننده آب به کویلها بوده و دمش هوا حداقل نیم ساعت ادامه داشته باشد .

ضد یخ مناسب که طبق دستورالعمل کارخانه سازنده به آب اضافه می شود را می توان پس از تخلیه کویل در ظرف مخصوصی با رعایت اصول ایمنی برای کویل دیگر یا فصل سرد دیگر ذخیره کرد این کار را می توان تا وقتی که ضد یخ بیش از حد رقیق نشده باشد ادامه داد . معمولا برای این مورد از اتیلن گلایکول به عنوان ضد یخ استفاده می کنند .

روشهای تمیز کردن کویلها برحسب شرایط و نیاز متفاوتند. سطح کویلهایی که در معرض جریان هوا قرار دارند اغلب باید با استفاده از جاروی برقی از سمت ورودی کویلها تمیز شوند برنامه تمیز کاری آن ممکن استتوسط هر یک از ساکنین ساختمان تنظیم شود مثلا هفته ای ۱ مرتبه .

در بعضی موارد کویلهای چند ردیفه را نمی توان با برس زدن یا مکش یا دهش هوا تمیز کرد و باید از تمیز کننده های شیمیایی استفاده کرد .

در خیلی جاها سطوح کویلهایی که آب روی آنها بخار می شود با لایه هایی از مواد شیمیایی موجود درآب پوشیده می شود کندن این رسوبات بسیار دشوار است و فقط با بیرون کویل و استفاده از یک ماده شیمیایی مناسب امکان پذیر است .

جداره داخلی کویلهایی که در معرض مبرد قرار دارد نیازی به تمیز کردن ندارد مگر در شرایط خاص.

سرویس و تعمیر کولر آبی

کولر های آبی که برای خنک کردن هوای داخل ساختمان ها بویژه در مناطق خشک بکار می روند از دو قسمت عمده تشکیل یافته اند:

1-      اجزاء الکتریکی             2- اجزاء مکانیکی

اجزاء الکتریکی شامل: 1- کابل چهار رشته وکلید مخصوص-برای ارتباط کلید به کولر از کابل چهار رشته استفاده می شود که سطح مقطع سیم ها نباید کمتر از 5/1 میلی متر مربع باشد.کلید کولر شامل :یک کلید تک پل برای واتر پمپ ، یک کلید تک پل برای الکتروموتور فن ویک کلید تبدیل برای دور کند وتند الکتروموتور می باشد. 2- جعبه اتصال یا ترمینال - جهت ایجاد اتصالات مطمئن وعایق از بدنه فلزی کولر که در داخل اطاقک کولر قرار دارد.3- خازن اصلاح ضریب قدرت - که بر روی بدنه نصب شده واز نوع روغنی وبا ظرفیت 20 الی 25 میکرو فاراد با ولتاژ نامی 400 تا450 ولت است.4- الکتروموتور دو دور فن - که معمولا"دارای دو دور 1000 و1500 دور در دقیقه است. الکتروموتر کولرهای خانگی از قسمت های زیر تشکیل شده است:  الف- استاتور  ب- روتور ج- در پوش وبوش ها د- کلید گریز از مرکز که نقش عمده ای در راه اندازی وتنظیم دور موتور دارد وبر اساس نیروی گریز از مرکز عمل کرده وضمن عمل خود سیم پیچ راه انداز را از مدار خارج می کند قسمت متحرک این کلید بر روی محور روتور تعبیه شده وصفحه کائوچویی کلید گریز از مرکز بر روی در پوش موتور نصب شده است. بر روی قسمت کائچویی موتور این لغات (com = مشترک) (HI = تند) (LO = کند) دیده می شود . 5- خازن راه انداز - با ظرفیت 480-130 میکروفاراد

/ 0 نظر / 121 بازدید