تاسيسات حرارتی برودتی و تهويه مطبوع

جایی برای تبادل اطلاعات دوستان مکانیک

 
مشکلات معمول در تله های بخار
نویسنده : سعید میرزایی - ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۱۱/۸
 

نشتی بخار :

نشیمن شیر در تله بخارمی تواند در معرض خوردگی یا فرسایش قرار گیرد . زمانی که این نشیمن صدمه ببیند ، شیر مربوطه نخواهد توانست به خوبی در جای خود قرار گیرد و در نتیجه ، بخار فعال از تله نشت خواهد کرد . اگر تله بخار دارای اندازه ای بیش از حد لازم باشد ، این نشتی می تواند مقدار قابل توجهی را از بخار هدر دهد . حتی تله های بی متال که برای حالت کاملاً باز با حداقل فوق سرد شدن کالبیره می شوند ، ممکن است در صورتی که مقدار بار کاهش یابد ، مقداری بخار را عبور دهند . یک تله ترمودینامیکی که به خوبی کار می کند نیز اگر فشار کندانسه بسیار پائین باشد ، ممکن است نتواند کاملاً بسته شود .

تعیین اندازه نامناسب :

تله ای که اندازه ان کوچک تر از اندازه لازم باشد ، باعث میشود که کندانسه در بازدهی انتقال حرارت تأثیر منفی بگذارد زیرا کندانسه یک فیلم نازک روی سطح انتقال حرارت ایجاد می نماید . تله ها معمولاً با استفاده از یک ضرب ایمنی برای محاسبه ی ظرفیت تله ، چند مرتبه بزرگ تر از اندازه لازم انتخاب میشوند .تله ای که ظرفیتی بسیار بالاتر از حد نیاز داشته باشد ، باعث هدر رفتن پول شده ، کارکرد آن کند بوده و تولید فشار معکوس بالایی می نماید که ممکن است عمر تله را به میزان قابل توجهی کاهش دهد .

آلودگی :

کندانسه بخار ، اغلب دارای ذرات رسوب و محصولات خوردگی است که می تواند باعث فرسایش شیرهای تله شود . اگر این ذرات به اندازه کافی بزرگ باشند ، ممکن است حتی باعث مسدود شدن شیر تخلیه و یاگیر کردن آن حالت باز گردند . برای اجتناب از این مشکل ، باید در بالا دست هر تله اقدام به نصب یک صافی نمود . این صافی باید هنگامی که سیستم برای اولین بار راه اندازی می شود و هنگامی که هرگونه تعمیر و تعویض در لوله کشی سیستم صورت می گیرد ، تمیز شود .

ایجاد صدا :

به استثنای تله های ترمودینامیکی ، اغلب تله ها نسبتاً بی صدا عمل می کنند . در برخی موارد ، تله ها ممکن است صدایی جزئی تولید کنند که ناشی از تخلیه ی کندانسه به داخل بخار در پایین دست شیر تله می باشد . ایجاد صدا در سیستم بخار معمولاً توسط حرکت کندانسه در خطوط برگشت عمودی ، ضربه قوچ و یا تله های معیوب که بخار فعال در آن ها به کندانسه ی خط برگشت نشت می کند ، صورت می گیرد .

هواگرفتگی :

زمانی که تله توسط یک لوله افقی بلند با قطر کم به تأسیسات متصل می شود ، کندانسه در فضای بخار باقی مانده و نمی تواند به سمت تله جریان باید برای اجتناب از این پدیده ، لوله ای که به تله متصل می شود باید دارای قطر بیشتر و طول کوتاه تری باشد تا نرخ جریان بالاتری را ایجاد نماید . یک روش دیگر برای اجتناب ، از این پدیده ، تعبیه ی یک شیر تخلیه در نقطه ای در بالای سیستم می باشد .

 

انسداد توسط بخار :

زمانی که تله توسط یک لوله افقی بلند با قطر کم به تأسیسات متصل می شود ، ممکن است شرایطی به وجود آید که بخار ، مانع از رسیدن کندانسه به تله می شود . کندانسه تا زمانی که نتواند بخار را جابجانماید ، قادر به رسیدن به تله نخواهد بود . برای اجتناب از این پدیده بایستی تله را تا حد امکان نزدیک به سیستم نصب کرده و یا مسیر مربوطه تخلیه شود . اگر تله درست زیر سیستم یا مسیر نصب شده باشد یک لوله تبادل باید بین این دو بخش در نظر گرفته شود تا به عنوان مسیر تخلیه عمل کرده و از انسداد مسیر توسط بخار جلوگیری نماید . همچنین می توان تله ها را با یک شیر آزاد کننده انسداد بخار نصب نمود .

ضربه قوچ:

کندانسه که در بخش تحتانی خط بخار قرار دارد می تواند باعث بروز پدیده ی ضربه قوچ شود . زمانی که بخار با سرعت بسیار بالا حرکت می کند هنگام حرکت از روی لایه ی کندانسه باعث ایجاد موج بر روی آن می گردد . اگر این حالت افزایش یابد بخار پرسرعت می تواند کندانسه را به حرکت درآورده و هنگام تغییر راستا ، یک ضربه خطرناک ایجاد کند . این پدیده را ضربه قوچ می نامند . زمانی که کندانسه پر سرعت به مانعی برخورد می کند انرژی جنبشی آن به انرژی فشاری تبدیل شده و این افزایش فشار ناگهانی می تواند باعث تخریب مکانیسم عملکردی در تله های شناور و تله های ترموستاتیک فشار متعادل گردد . برای اجتناب از این پدیده باید از تله های قدرتمند مانند تله های ترمودینامیکی یا تله های سطل وارونه استفاده نموده و یا راستای لوله کشی را عوض نمود .

انجماد:

اگر سیستم بخار در حالی که مقدار قابل توجهی کندانسه در تله باقی مانده است متوقف شود و دمای محیط به کمتر از دمای انجماد آب برسد ، انجماد در داخل تله رخ خواهد داد . تله های شناور و تله های ترموستاتیک فشارمتعادل ، در اثر انجماد به شدت صدمه می بیند . اگر احتمال بروز انجماد وجود دارد باید از تله های ترمودینامیکی یا تله های بی متال که انجماد بر روی آنها بی تأثیر است استفاده نمود . یک راه دیگر برای اجتناب از این پدیده باز کردن شیرهای تخلیه بعد از متوقف کردن سیستم می باشد .

فقدان شرایط راه اندازی

این مشکل در تله های سطل وارونه مشاهده می شود . این نوع تله ها زمانی شروع به کار می کنند که مقدار آب در داخل آن وجود داشته باشد . اگر یک افت فشار ناگهانی در سیستم رخ دهد و یا اینکه بخار فوق داغ وارد تله شود این عامل به راه اندازی از بین رفته و تله مزبور قادر به عمل نخواهد بود . برای اجتناب از بروز این مشکل می توان از یک شیر یک طرفه در خط ورودی تله استفاده نمود .

تهیه شده توسط سعید میرزایی

در مطلب بعدی راهنمایی هایی برای "رفع این مشکل ها" واسه دوستان تاسیساتی میزارم

ممنون از پیشنهادات شما

http://hvacR.persianblog.ir

با ذکر منبع بلامانع است