تاسيسات حرارتی برودتی و تهويه مطبوع

جایی برای تبادل اطلاعات دوستان مکانیک

 
اولین همایش ملی تهویه صنعتی
نویسنده : سعید میرزایی - ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٢٠
 

بافرآیند صنعتی شدن کشور موضوع تهویه از اهمیت روزافزونی برخوردار شده است. مشکلات چالش برانگیزی که اکنون در این رابطه در کشور با آن مواجه می‌باشیم و همچنین عدم آشنائی مهندسین با اصول پیشرفته تهویه و عدم وجود استانداردهای لازم، دانشگاه صنعتی شریف را برآن داشت که برنامه‌ای مدون برای برگزاری سالانة همایش و کارگاهای آموزشی در ارتباط با تهویة صنعتی و بهداشت محیط کار را طراحی و اجرا نماید. هدف از برگزاری همایش، ارائة آخرین دستاوردهای ملی و بین‌المللی در سیستم‌های تهویة صنعتی توسط مهندسین و محققین داخلی و خارجی و همچنین ایجاد فضائی برای تبادل نظرات بین صاحب نظران می‌باشد. به منظور ارائة ابزارهای مدرن و آموزش اصول پیشرفتة و استانداردهای بین‌المللی در طراحی تهویة صنعتی و بهداشت محیط کار، کارگاه‌های آموزشی تخصصی در این همایش‌ها توسط اساتید و کارشناسان داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.

تهویه صنعتی روندی است برای کنترل تأثیرات گازهای سمی، شیمیائی یا بخارات قابل اشتعال بر روی پرسنل و مردمی که در معرض برخورد با آنها قرار دارند. یکی از روش‌های  کنترل توسط تخلیة هوای آلوده از محیط کاری و جایگزین نمودن آن با هوای تمیز می‌باشد. روش‌های دیگر شامل تغییرات در فرآیند، تغییرات در رویة کار کردن، جایگزینی و استفاده از گازهای کمتر سمی ویا حذف گازهای سمی است. در تهویة صنعتی عموماً تخلیة دود و بخارات ناشی از جوشکاری، بخارات محلول‌ها، بخارات مواد نفتی یا شیمیائی و غبارات از محوطة کاری مد نظر می‌باشد. با تخلیة هوای آلوده و جایگزین نمودن هوای سالم، می‌باید مشکل سرمایش و گرمایش پرسنل و هدر دادن انرژی به جد در نظر قرار گیرد.

روند تغییرات در فرآیند ساخت، تولید و ارائه خدمات و نیاز فزآینده در بهبود فضا و محیط کار، چالشی جدی در فرا روی طراحان سیستم‌های پیشرفتة صنعتی قرار داده است. این نوع سیستم‌های تهویه با فرآیندهای تولید و سیستم‌های خدماتی تأسیسات تشکیل مجموعه‌ای یکپارچه را می‌دهند. بهینه سازی سیستم‌های تهویة صنعتی نیاز به ابزارهای جدید طراحی و نوآوری‌های فنی دارد. چالش‌های رو در رو در تهویة صنعتی فقط محدود به راه حل‌های فنی نمی‌باشند بلکه در برگیرندة استانداردهای فنی و سیاست‌های عملی جدید جهت تقویت پیشرفت‌های تکنولوژیکی نیز می‌باشند.

با فرآیند صنعتی شدن کشور موضوع تهویة از اهمیت روزافزونی برخوردار شده است. مشکلات چالش برانگیزی که اکنون در این رابطه در کشور با آن مواجه می‌باشیم و همچنین عدم آشنائی مهندسین با اصول پیشرفتة تهویه و عدم وجود استانداردهای لازم، دانشگاه صنعتی شریف را برآن داشت که برنامه‌ای مدون برای برگزاری سالانة همایش و کارگاهای آموزشی در ارتباط با تهویة صنعتی و بهداشت محیط کار را طراحی و اجرا نماید. هدف از برگزاری همایش، ارائة آخرین دستاوردهای ملی و بین‌المللی در سیستم‌های تهویة صنعتی توسط مهندسین و محققین داخلی و خارجی و همچنین ایجاد فضائی برای تبادل نظرات بین صاحب نظران می‌باشد. به منظور ارائة ابزارهای مدرن و آموزش اصول پیشرفتة و استانداردهای بین‌المللی در طراحی تهویة صنعتی و بهداشت محیط کار، کارگاه‌های آموزشی تخصصی در این همایش‌ها توسط اساتید و کارشناسان داخلی و خارجی برگزار خواهد شد.

همایش‌های برگزار شده تا کنون در سطح جهانی از سال 85 میلادی و به صورت 3 سالانه در کشورهای توسعه یافته برگزار شده است و ایران اولین کشور در حال توسعه است که اقدام به برگزاری چنین همایشی می‌نماید. با عنایت به اهمیت موضوع  امیدواریم که همایش‌ تهویة صنعتی دانشگاه صنعتی شریف از سال آینده به صورت بین‌المللی برگزار گردد.

محورهای همایش:

اولین همایش تهویه صنعتی حول محورهای زیر برگزار می‌شود:

روش های طراحی سیستم های تهویه صنعتی

بهداشت و سلامت محیط های کاری

مقررات و استانداردها

طراحی فن ها

فیلترها، دریچه ‌ها و غبارگیرها

گرمایش و سرمایش صنعتی

تجهیزات، تعمیر و نگهداری

طراحی بهینه تجهیزات و کاهش مصرف انرژی

فناوری های نوین

تهویه مطبوع

سایر موضوعات مرتبط

موارد فوق‌الذکر طیف بسیار وسیعی از کاربردها را شامل می‌شود که تعدادی از آن‌ها را می‌توان در زیر مشاهده نمود:

تهویه‌ی صنعتی در صنایع

تهویه در تونل‌های مترو، جاده‌ای و ریلی

تهویه در تأسیسات زیرزمینی

تهویه در ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی

تهویه در اتاق‌های تمیز

تهویه در معادن

تهویه در مرغداری‌ها

تهویه در گلخانه‌ها

 

سایت رسمی همایش

 


 
 
تهویه استادیوم های world cup 2010
نویسنده : سعید میرزایی - ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٦
 

نصب چیلر های آبی VRV دایکین برای استادیومهای میزبان جام قهرمانی فیفا 2010

سیستمهای تهویه مطبوع به دلیل صرفه جویی انرژی و استقلال در سرمایش و گرمایش بسیا رمورد توجه اند. در این میان چیلر های آبی سهم ویژه ای را به خود اختصاص داده اند. به طوریکه استادیومهای میزبان جام قهرمانی فیفا 2010 در آفریقای جنوبی با 170 دستگاه چیلر آبی VRV تجهیز می شود.
استادیوم Green Point در Cape Town، آفریقای جنوبی، اولین استادیومی است که به سیستم تهویه مطبوع هوشمند مجهز خواهد شد. همانطور که از نام این استادیوم پیداست، سیستمهای فوق از سازگاری محیطی بالایی برخوردارند. تمام تجهیزات الکتریکی مانند  نور، سیستم تهویه، آسانسور از یک اتاق مرکزی کنترل خواهد شد که سهم به سزایی در بهینه سازی انرژی دارد. در کنار تمامی امکانات فوق، مصرف برق پایین این سیستمها بسیار مهم است.

استادیوم cape town 
 
مخازن توزیع آب
نویسنده : سعید میرزایی - ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٤
 

 

در سیستم های آبرسانی شهری،مخازن توزیع یا مخازن سرویس برای مقاصدی چون ذخیره سازی آب،متعادل سازی جریان یکنواخت تغذیه (ورودی)وجریان نایکنواخت مصرف (خروجی) ونیز تامین ومتعادل سازی، فشار طراحی واحداث می شوند .نظر به اینکه بخش قابل توجهی از هزینه های پروژه های آبرسانی شهری را احداث خازن تشکیل می دهد مهندس طراح باید اطلاعات کافی از اهداف ،تاسیسات ، ظرفیت بهینه وعملکردئ این مخازن داشته باشد . در این بخش ابتدا انواع وویژگیهای مخازن سپس محاسبات ظرفیت آنها و در پایان جانمایی وتحلیل هیدرولیکی سیستمهای دارای یک یا چند مخرن مورد بحث قرار می گیرند.

مخازن ازنظر موقعیت نسبت به سطح زمین به دو دسته تقسیم می شوند :

1- مخزن زمینی که در روی زمین به صورت مدفون یانیمه مدفون ساخته میشود.

2- مخزن پایه دار با هوایی که در روی پایه قرار می گیرد.

مخازن توزیع ازنظر موقعیت نسبت به سطح منطقه مصرف کنندگان به طور کلی به دودسته تقسیم می شوند :

1- مخزن سطحی که اختلاف ارتفاع چندانی باسطح منطقه مصرف کنندگان ندارد ومعمولا درسطح زمین مستقر می شود.

2- مخزن مرتفع که بالاتر ازسطح منطقه مصرف کنندگان توسط پایه های بتنی با فلزی (به صورت مخزن پایه دار یا هوایی) ویاتپه ماهورهای داخل واطراف شهر (به صورت مخرن زمینی ) تامین می شود انواع مخازن فلزی پایه دار را نشان می دهد .

مخازن از لحاظ شکل هندسی معمولا به دومنطقه مخازن استوانه ای ومخازن مکعب مستطیلی تقسیم می شوند .از لحاظ برنامه ریزی بهره برداری مخازن به صورت دوقلو ساخته می شوند . به عنوان مثال به جای ساخت یک مخ زن 6000 متر مکعبی دومخزن 3000 متر مکعبی درکنار هم ویا چسبیده به یکدیگر ساخته می شود.

تغذیه وبرداشت آب از هر مخرن ممکن اسثت با دولوله مجزا ویا یک لوله مشترک صورت پذیرد.درشرایطی که تغذیه وبرداشت آب توسط یک لوله انجام گیرد .مخزن را شناور روی سیستم می نامند . مخزنی که ارتفاع بلندی آن از قطرش بیشتر باشد لوله قائم نامیده می شود .

وقتی که شبکه توزیع آب را با نیروی ثقلی از مخازن توزیع دریافت کند شبکه ثقلی نامیده می شود . بنابراین هر شبکه ثقلی باید مجهز به مخازن مرتع باشد تا آب بتواند به طور ثقلی در شبکه جریان یابد.برای برقراری جریان آب در شبکه ای که مجهز به مخزن مرتفع نیست از پمپ استفاده می شود واین نوع شبکه را شبکه پمپاژ شده می نامند . شبکه ای که برای جریان آب درآن از مخزن مرتفع وپمپاژتواما استفاده شود . شبکه ثقلی – پمپاژ شده نامیده می شود .

مخازن توزیع برای اهداف مختلفی درشبکه های توزیع طراحی واجرا می شوند که این اهداف عبارتند از :

1- به منظور ذخیره سازی آب

الف- ذخیره آتش نشانی ، دسترسی فوری به مقدار زیاد آب برای آتش نشانی ایمنی جامعه را افزایش داده وموجب کاهش نرخ بیمه آتش سوزی می شود .

ب- ذخیره متعادل سازی :پمپ ها وتصفیه خانه معمولا یکنواخت بهره برداری می شوندولذا دبی خروجی آنها تقریبا ثابت است .درصورتی که مصرف در شبکه های توزیع تحت تاثیر نوسانات لحظه ای قرار دارد . ذخیره متعادل سازی درمواقع کم بودن مصرف در شبکه مازاد آب را ذخیره ودرمواقع زیاد بودن مصرف مازاد نیاز را تامین میکند .

ج- ذخیره اضطراری :ذخیره کافی آب در سیستم تامین آب شبکه را درم واقع قطع انتقال آب از منبع تضمین می کند .

2- به منظور تامین فشار

الف- متعادل سازی فشار در سیستم توزیع استقرار مخازن مرتفع درنقاط پرمصرف، منجر به کاهش نوسان های فشار ناشی از نوسانهای مصرف می شود .

ب- افزایش فشار در نقاط دوردست : استقرار مخازن توزیع درنقاط دور از ایستگاههای پمپاژ یا خطوط اصلی به اصلاح فشار شبکه در آن مناطق منجر می شود . چنین اصلاحی را می توان با پمپ های تقویتی نیز انجام داد .

 ج- متعادل سازی هد روی پمپ : استقرار مخزن مرتفع نزدیک به ایستگاههای پمپاژ منجرذ به یکنواخت تر شدن پمپاژ می شودوانتخاب پمپ ها وبهره برداری از آنها را در بالاترین کارایی میسر می سازد.